Veiklos

Jan Przewoźnik

Šis straipsnis paruoštas MATE projektui: http://www.mchess.eu/index.php/en/about-cat/cat-project.html

Nicholas Carr kalba apie protą kiber eroje;

Manfred Spitzer atkreipia dėmesį į Skaitmeninę Demenciją.

Tai yra tikrieji modernios kognityvinės psichologijos iššūkiai.

Aš daugelį metų vysčiau metodą, padedantį plėsti ir gilinti mūsų mąstymo procesus, kuris paremtas devyniais svarbiais rodikliais (žr. Jan Przewoźnik: Myśl – Działaj – Zwyciężaj! Psychologia szachów w praktyce. Gorzów Wielkopolski 2003, 2011). Metodas pagrįstas Adriaan de Groot’s metodologija (Adriaan de Groot: Thought and Choice in Chess. The Hague 1965).

Kai nusprendžiate ką daryti LABAI SVARBIOJE SITUACIJOJE, galite savęs paklausti tokių klausimų, kaip:

M – Bendro apsvarstytų „ėjimų“ skaičiaus sprendimų medyje: Kiek turiu duomenų? Kiek duomenų man reikia?

N – Sėkmingų naujų startų („šakų“) sprendimų medyje skaičiaus: Kaip sužinojau kiek man liko duomenų?

A – Skirtingų svarstytų galimybių skaičiaus: Ar problemą išnagrinėjau pakankamai plačiai? Ar per siauriai apibrėžiau problemą? Ar per plačiai apibrėžiau problemą?

Dmax – Ilgiausia variacija (kiek toli subjektas geba numatyti pasekmes): Ar numačiau pakankamai tolimas pasekmes? Kiek tolimas pasekmes sugebu numatyti?

nn – Sėkmingų pokyčių sprendimų pasirinkimuose skaičius: Ar mano mąstymo procesas gerai struktūrizuotas?

Pmax – Labiausiai svarstyto pasirinkimo persvarstymai (Pmax): Ar aš sugebu pakankamai susikoncentruoti ties geriausiu pasirinkimu?

Pser – Ilgiausias skubus pasirinkimo persvarstymas (tai – koncentracijos matas): Ar vienu metu sugebu pakankamai susikaupti ties vienu pasirinkimu ?

W – Pasirinktos galimybės vertė: Kiek mano sprendimas vertas?

T – Mąstymo laikas: Kokia tikra mano sprendimo laiko vertė?

Tik prašau, nenaudokite šio metodo renkantis žmoną ar vyrą. Klausykite savo širdies.

* * *

Pasirinkimų skaičiavimo įgūdis yra vienas iš šachmatų pagrindų. Kitas – dalių (“chunks”) ieškojimas.

Daugiau informacijos rasite čia:
http://www.janprzewoznik.pl/testy/mapa01.php
http://www.janprzewoznik.pl/artyku…/percepcja_w_szachach.php
http://www.janprzewoznik.pl/artykuly/szachy_idee_2013_01.php

* * *

Brangus skaitytojau! Dabar pereikime prie praktikos. Prašau išanalizuoti Gario Kasparovo geriausią ir „nemirtingą“ žaidimą:

http://view.chessbase.com/cbread…/…/11/27/Game858747093.html

Palyginkite savo analizę čia:
Garri Kasparow (w sotrudnicziestwie z Dmitrijem Plisieckim): 
Moj szachmatnyj put. 1993-2005. Tom 3, s. 226-230. Ripoł Klasik, Moskwa 2014.

Jei užduotis jums pasirodė kietas riešutėlis, gausite dar vieną. Tiesiog - matas vienu ėjimu. Baltieji pradeda. 

 

   

 

2017 m. gegužės 18 d. tarptautinis Erasmus+ KA2 projektas “Daugiamatis analitinis mokymas” (MATE), kuriame VDU Informatikos fakulteto mokslininkai kartu su neuromokslininkais, psichologais ir edukologais iš Ekonomikos ir inovacijų universiteto (Lenkija), Laguna universiteto (Ispanija) bei Alikante universiteto (Ispanija) tiria žaidimo šachmatais įtakas jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikų mokymuisi ir kognityvinei raidai, buvo pristatytas Lietuvos pedagogams. Plenarinėje forumo sesijoje projektą pristatė bei į dalyvių klausimus atsakė dr. J. Kasperiūnienė.

VDU Edukologijos katedros organizuoto diskusijų forumo „Pažanga ir inovacijos ugdyme: kaip tai skatina sėkmingą mokymąsi“ dalyviai domėjosi virtualios ir papildytos realybės sprendimais švietime, žmogaus ir kompiuterio sąsaja, „griaunančių“ inovacijų socialiniu poveikiu. Švietimo ir mokslo ministerijos bendrojo ugdymo departamento atstovai pristatė valstybės programos priemones. Mokytojai- ekspertai dalinosi savo patirtimi. Forumo dalyviai diskutavo apie inovacijas ugdymo procese.

 

2017 m. lapkričio 18 d. MATE projekto ekspertė Dr. Monika Baryła-Matejczuk ir projekto koordinatorė Magda Janiak dalyvavo 13-ajame Chełm regiono šachmatų turnyre, kurį organizavo Bialopole viešoji pradinė mokykla.

Turnyras prasidėjo MATE projekto „Multidimensinis analitinis mokymas” pristatymu. Buvo pristatyti projekto tikslai, produktai ir bendradarbiavimo su mokyklomis, mokytojais, šachmatų sporto treneriais planas. Be to, įrankis, kuriamas projekte, pristatytas jauniesiems šachmatų žaidėjams.

Turnyrą organizavo sporto klubų, viešųjų mokyklų bei vietos ir regiono administracija – Sporto klubas „Astra” iš Leśniowice; regiono valdžios atstovai iš Chełm; Leśniowice komuna; Białopole komuna; Bialopole kultūros centras.

Turnyre dalyvavo 48 dalyviai iš Lenkijos bei Ukrainos. Varžybos vyko šveicariška tvarka: sužaisti 7 žaidimai, skiriant 15 min vienam žaidėjui. Turnyre dalyvavo šių kategorijų žaidėjai – jaunučiai iki 12 metų, jaunučiai ir jauniai iki 18 metų. Atskirai buvo sužaistos atvirosios ir moterų varžybos. Varžyboms vadovavo ir teisėjavo p. Edward Chowra.

Daugiau informacijos organizatorių tinklapyje:

http://www.lesniowice.lubelskie.pl/2017/aktualnosci/ee118.html

http://bialopole.eu/index.php/1838-szachowy-turniej-niepodleglosci-ziemi-chelmskiej

 

Kasmet daugiau nei šimtą dalyvių iš įvairių užsienio šalių pritraukianti tarptautinė konferencija ALTA „Pažangios mokymosi technologijos. Išmanus mokymasis“ yra skirta tarptautinio bendradarbiavimo, Lietuvos ir tarptautinio mokslo plėtros ir mokslinių ryšių skatinimui. Šių metų konferencijoje ALTA 2017 mokslininkai, studijų ekspertai, verslo bei valstybės švietimo institucijų atstovai pristatė naujus metodinius ir technologinius sprendimus bei aktualius nacionalinius ir tarptautinius švietimo projektus ir iniciatyvas. Konferencijoje buvo nagrinėjamos e. švietimo globalizacijos proceso, švietimo technologijų inovacijų temos, ekonominiai ir vadybiniai e. švietimo aspektai. Ypatingas dėmesys buvo skiriamas e. švietimo modeliams, metodams, suaugusiųjų mokymui, atviriesiems švietimo ištekliams, masiniams atviriesiems švietimo kursams, lyčių lygybės IT sektoriuje tema.

ALTA konferencijoje 2017 m. lapkričio 16 d. dr. J. Kasperiūnienė pristatė tarptautinį Erasmus+ projektą MATE “Multidimensinis analitinis mokymas”, kuriame dalyvauja VDU Informatikos fakulteto mokslininkai. Projekto veiklos buvo demonstruojamos ALTA 2017 posterių sesijoje bei detalizuotos žodiniame pranešime. Konferencijos dalyviai domėjosi rimtųjų žaidimų taikymu pradinėje mokykloje, virtualios ir papildytos technologijos sprendimais edukacijoje, kėlė klausimus, kaip projekto rezultatai bus diegiami į formalaus švietimo ir ugdymo procesą.

Konferencijos plenarinė sesija anglų kalba buvo transliuojama viešai. Konferencijos vaizdo įrašus galite rasti čia http://www.ndma.lt/alta2017/en/broadcasting

Konferencijos nuotraukos https://photos.app.goo.gl/gpyWwrKSXig55JrN2

 

2017 metų rugsėjo mėnesį La Laguna universiteto ekspertai MATE projektą pristatė šachmatų ekspertei Adriana Salazar, dirbančiai Bogotos (Kolumbija) mokyklose. A.Salazar daugiau kaip 10 metų dirba su įvairiomis šachmatų programomis skirtingose Bogotos mokyklose bei gali pasigirti teigiamais mokymo rezultatais. Susitikimo metu buvo sutarta dėl bendradarbiavimo ir A.Salazar bei Bogotos vaikų nuo 8 iki 11 metų, turinčių skirtingos šachmatų žaidimo patirties, dalyvavimo testuojant MATE įrankį.

 

Pirmojo testo ruošimas (O1)

WSEI kaip šios projekto dalies lyderis paruošė 500 šachmatų ir kognityvinių stimulų. WSEI Eksperimentinės Psichologijos laboratorijoje tęsimi tyrimai su 10-13 metų vaikais, atrenkant pačius efektyviausius šachmatų ir kognityvinius stimulus. Dabar į tyrimus įtraukta apie 30 vaikų. Šachmatų stimulai yra paremti tokiomis užduotimis, kaip „matas vienu ėjimus“, laiminčių kombinacijų suradimas ir t.t.

Tyrimo metu vaikams atliekant įvairias užduotis, surenkami duomenys iš EEG ir žvilgsnio sekimo įrangos. Projekte tiriamieji dalyvauja tik su informuotu globėjų sutikimu. Rezultatai leis pasirinkti optimalias užduotis, kuriant galutinę online testų įrankio versiją.